مخبر: راهبرد اساسی دولت در سیاست خارجی افزایش ارتباطات با همسایگان است

معاون اول رئیس جمهور گفت: به دنبال تعامل سازنده و همکاری‌های مشترک اقتصادی در عرصه بین المللی هستیم.
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور روز گذشته در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با تأکید بر اینکه دولت ضمن تقویت همه جانبه خود در داخل، اداره کشور را تنها به بحث مذاکرات وابسته نکرده است، منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر بهره گیری از فرصت حضور فعالانه مردم در اداره کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید نقدینگی موجود به سمت سرمایه‌گذاری و تولید جابجا شود و از ظرفیت‌های فعلی در مسیر پیشرفت و توسعه و آبادانی کشور استفاده کنیم.

وی پیشبرد مذاکرات در دولت سیزدهم از موضع قدرت را از راهبردهای سیاست خارجی دولت دانست و تأکید کرد: مذاکره از موضع ضعف با قدرت‌های جهانی راهبرد نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسیاری که در اختیار کشور است، امور اجرایی را در داخل مدیریت کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور همسایگی ۱۵ کشور با مرزهای جمهوری اسلامی را امتیازی بزرگ برای ایران برشمرد و گفت: راهبرد اساسی سیاست خارجی دولت سیزدهم ساماندهی و افزایش ارتباطات با همسایگان است.

مخبر همچنین به شرایط جغرافیایی کشور اشاره و تأکید کرد: وجود دو دریا در شمال و جنوب کشور، فرصتی بزرگ برای اشتغالزایی، افزایش رفاه اجتماعی و تولید ملی و همچنین رفع بحران آب است که باید با استفاده از سرمایه گذاری های داخلی از این مزیت الهی به خوبی استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: پیشبرد راهبردهای سیاسی در تعامل با دیگر کشورها در صورت نداشتن یک فعالیت پایدار اقتصادی ادامه نمی یابد و به همین منظور باید به دنبال ارتباط سازنده با کشورهای همسایه، منطقه و جهان باشیم و تولیدات و سرمایه گذاری های مشترک را با جدیت دنبال کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: سفرای ایران در کشورهای خارجی و به ویژه کشورهای همسایه باید استعدادهای هر کشور را به خوبی شناسایی کنند و سرمایه گذاری ها طوری هدایت شود که در نهایت سه گانه مردم، دولت و فعالین اقتصادی منتفع شوند.

مخبر همچنین تصریح کرد: باید ساختار سفارتخانه های ایران در کشورهای خارجی مبتنی و بر اساس ارزیابی پتانسیل های هر کشور تعریف شود.

وی با تأکید بر اینکه ستاد اقتصادی دولت آمادگی کامل دارد تا با همکاری وزارت خارجه و سفرای ایران و با بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی اقتصادی در راستای سرمایه گذاری در بخش های مختلف ورود جدی داشته باشد، خاطرنشان کرد: سفرای ایران در کشورهای خارجی باید با جدیت امور اقتصادی را با اولویت ویژه دنبال نمایند زیرا رشد اقتصادی و افزایش تولید در کشور با اقدامات سفیران و سیاست خارجی دولت سیزدهم تقویت می شود و بر همین مبنا دولت تمامی امکانات و بسترهای لازم را با اختیار و ابزار کافی در اختیار سفرای ایران قرار می دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: ظرفیت ایرانیان خارج از کشور یک فرصت فوق العاده برای رشد و آبادانی در داخل ایران است و همگی آنان آمادگی دارند تا با ورود سرمایه به داخل به پیشرفت اقتصاد کشور کمک کنند لذا سفرا باید تمامی اقدامات خود را به سمت هدایت سرمایه های این عزیزان در خارج از کشور به داخل بسیج کنند.

مخبر ادامه داد: دولت آمادگی دارد برای تمامی سرمایه گذاری های ایرانیان خارج از کشور در داخل فعالیت های اقتصادی متناسب ارائه و تعریف کند.

وی با قدردانی از وزارت خارجه و سفرای ایران در برخی از کشورها برای کمک به دولت در زمینه کنترل بیماری کرونا و واردات واکسن در کشور ادامه داد: با تلاش های دولت و وزارت خارجه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا از ۶۰۰ نفر در روز به رقم ۵۰ مورد رسیده که این یک دستاورد برای دولت است اما باید تلاش ها برای به صفر رسیدن این آمار ادامه یابد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی مشکلات در ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم در زمینه تأمین مالی برای تهیه واکسن از کشورهای خارجی گفت: سفرای ایران برای ورود واکسن به کشور تلاش های خوبی به عمل آوردند و در کنار این تلاش ها نیز تولیدات داخلی واکسن برای مهار ویروس کرونا در کشور قابل توجه بود.

مخبر تأکید کرد: با وجود مشکلات قبلی در زمینه جابجایی پول و کمبود کالاهای اساسی در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، در حال حاضر موفق شده ایم ذخیره کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات و همچنین در داخل کشور را به مقدار بسیار زیادی افزایش دهیم و خوشبختانه با تلاش های دولت مشکلات موجود در زمینه فروش و صادرات نفت نیز مرتفع شده است.