لاریجانی: دولت و مجلس باید موانع را از پیش پای تولیدکنندگان بردارند

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار رئیس و معاونین سازمان صداوسیما، در سخنانی، اظهار داشت: بعضی از مسائل در کشور هستند که به کاوش‌های عمیق‌تری نیاز دارند تا تولید کشور راه بیفتد و احتیاج دارد وفاق روی چالش‌ها و حل مسائل ایجاد شود.

لاریجانی: با سود تسهیلات ۲۰ درصدی بخش تولید جان نمی‌گیرد

وی افزود: افکار مختلف در سیاسیون و رسانه‌ها وجود دارد، ولی وقتی به کُنه قضیه توجه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که در چالش‌های مهم کشور این‌ها وفاق دارند، برای مثال در مورد بحران آب، خارج از دسته‌بندی‌ها همه قبول دارند که کمبود آب یک واقعیت است و شرایط بارندگی کشور مطلوب نیست و در بخش کشاورزی و آب شُرب مشکلاتی داریم.

رئیس مجلس تصریح کرد: باید تقاضا را کنترل کنیم و از این آب موجود بهترین استفاده را بُرد و راه دیگری ندارد؛ مجلس تصویب کرد که آب شیرین کنند، البته باید توجه داشت که آب شیرین کردن، برای کشاورزی نیست، زیرا هزینه بالایی دارد، مقداری را ممکن است به صنعت بدهند و برای آب شُرب به استان‌های حاشیه‌ای تخصیص یابد، ولی مناطق زیادی در کشور هستند که مشکل آب دارند در این زمینه اختلافی بین جریان‌ها وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: در مورد تولید داخلی نیز می توان گفت که این موضوع از جمله مسائلی است که همه آن را قبول دارند که باید به تولید داخل توجه کنیم، ضمن اینکه رقابت را نباید از بین ببریم، زیرا تولید داخل نیز ناکام می‌ماند، بلکه باید مشکلات تولید داخلی را ریشه‌یابی کنیم.

وی افزود: مسئله اصلی این است که روی چالش‌های اصلی کشور جریان‌های مختلف را به مشارکت دعوت کنیم و باید توجه داشت که ایجاد وفاق به محور نیاز دارد، بعضی مواقع محور سیاسی تعریف می‌کنند و در برخی مواقع نیز محور موضوعی تعریف می‌کنند.

رئیس مجلس گفت: ۱۵ چالش مهم در کشور وجود دارد که همه وجود این چالش‌ها را قبول دارند و آن‌ها محور وحدت هستند.

لاریجانی با بیان اینکه چالش بانک‌ها مشکل مهمی است، اظهار داشت: همه قبول دارند که بانک‌ها مشکل مهمی هستند، همچنین صندوق‌های بازنشستگی نیز مشکلات بزرگی را به‌وجود آورده‌اند که از این مسائل، حدود ۱۵ مورد را می‌توان نام برد.

وی، با بیان اینکه می‌توان مشارکت و وفاق ملی برای منافع ملی را حول این چالش‌ها ایجاد و باز کرد، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که در چه جاهایی به حاشیه می‌رویم و اشتباهات معلوم شده و تقبیح می‌شود.

رئیس مجلس اظهار داشت: اگر قبول دارید با وجود مشکلات داخلی و خارجی باید وفاقی را ایجاد کنیم، به محورهای واقعی نیاز داریم، دولت و مجلس باید چالش‌ها را مشخص کنند و برای مردم نیز باز شود.

لاریجانی افزود: باید با مردم گفت‌وگوی صریح و روشن داشت، اگر مردم متوجه شوند مسئله آب در آینده کشور چقدر مؤثر است، اراده‌ها به این سمت معطوف می‌شود، وقتی ابعاد آن روشن نیست، کشمکش‌های استانی رخ می‌دهد و دعواهای حاشیه‌ای به‌وجود می‌آید.

وی ادامه داد: متأسفانه بعضی از مسائلی که اصلا برای کشور اولویت ندارند، به مسئله اصلی کشور تبدیل می‌شوند، شما می‌توانید در سمت و سو دادن به اراده جریان‌ها و مردم، اثر بگذارید تا اراده‌ها به سمت مسائل اساسی که به وفاق ملی احتیاج دارند، بروند.

رئیس مجلس اضافه کرد: باز کردن دقیق موضوع نیز نکته مهم دیگری است، مثلا حمایت از تولید داخلی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید کرده‌اند، موضوع مهمی است. رادیو و تلویزیون وظایف ذاتی در راستای ایجاد علاقه مردم به محصول داخلی دارد و در این زمینه به یک تعصبی نیز نیاز داریم که باید از ظرفیت‌های مختلف برای ایجاد این نیاز کمک گرفته شود.

لاریجانی اظهار داشت: تولید داخل بدون حل برخی چالش‌ها که استعداد برای تولید داخلی ایجاد می‌کند، امکان پذیر نیست، وقتی بانک‌ها ۲۰ درصد سود می‌گیرند که گاهی بیش از این هم می‌شود، تولید داخل قابل رقابت نیست، این مشکل مهمی است و باید مشخص شود که چرا بانک‌ها اینگونه رفتار می‌کنند.

وی افزود: بانک‌ها نیز مشکلات اساسی دارند، در غیر این صورت، آن‌ها نیز نمی‌خواهند سود بالایی بگیرند، مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که مرکز پژوهش‌ها و دولت بررسی‌هایی را کرده‌اند و باید حل شود، در صورت روشن شدن این موضوع اراده‌ها متمرکز می‌شود و از حالت بحث‌های سطحی به مسائل عمیق‌تر سوق پیدا می‌کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه بخش زیادی از منابع بانک‌ها زمین‌گیر است، گفت: منابع بانک‌ها بعضا بد مصرف شده‌اند و مقداری نیز براساس دستوراتی که داده شده، منابع تسهیلاتی در جاهایی مصرف شده که پس نمی‌آید و این شرایط به اضافه برخی مسائل دیگر، منجر به این می‌شود که هر چقدر تسهیلات تعیین می‌شود، مقدار زیادی از آن کنار می‌رود و مابقی آن می‌ماند.

لاریجانی افزود: اولین مسئله بانک‌ها این است که تسهیلات جدید را به کسانی می‌دهند که معوقه دارند تا آن‌ها بتوانند ادامه دهند، البته جرائم دیرکرد نیز اضافه می‌شود و این‌ها کنار می‌رود و چیز زیادی برای تولید باقی نمی‌ماند، اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری کند، نرخ خیلی بالایی را باید بپردازد، از جمله مسائلی که باید باز شود، این است که چرا بانک‌ها این طور هستند و چرا این مشکلات حل نمی‌شود؟

وی تأکید کرد: راه‌حل این مشکلات ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد که باید این جراحی را مطرح کرد تا زمینه آن فراهم شود، مثلا برای مجوز سرمایه‌گذاری، رتبه خیلی پایینی داریم، کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند، باید اجازه دستگاه‌های مختلف را دریافت کند که بسیار زمان‌بر است، در حالی که در قانون برنامه، باید ظرف دو ماه با دریچه واحد این کار انجام شود.

رئیس مجلس گفت: وقتی فردی به وزارت صنایع مراجعه می‌کند، باید صرفا از همین وزارتخانه اجازه بگیرد، البته با اجرای قانون بسیاری از مشکلات افراد سرمایه‌گذار حل می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه این موضوع اگر باز شود، دستگاه‌ها باید سیستم‌های خود را فعال کنند تا این امر محقق شود، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم تولید راه بیفتد، فقط بحث خرید نیست، بلکه باید مشکلات تولید را رفع کرد.

وی با بیان اینکه دستور مقام معظم رهبری درباره حمایت از کالای داخلی، تولید ملی و صادرات، بسیار به‌موقع و مهم است، گفت: این مسائل به لوازمی نیاز دارد تا موانع آن حل شود. ایجاد وفاق و عمیق شدن در موضوع، از جمله لوازم حل مشکلات تولید است، در این زمینه نیز صدا‌و‌سیما می‌تواند مؤثر باشد و فضا را به سمت کار و تلاش و مسابقه در تولید و رفع مشکلات پیش ببرد، دولت و مجلس نیز باید پای کار بیایند تا موانع را از پیش پای تولیدکنندگان بردارند و راهی جز این وجود ندارد.

رئیس مجلس با بیان اینکه بعضی از مصوبات مجلس اگر برای مردم باز نشود، خاصیتی برای آنها ندارد، گفت: مثلا در بودجه نکاتی وجود دارد که اگر این نکات باز نشود، خاصیتی نخواهد داشت، برای مثال صادرات غیرنفتی که مسئله‌ای بسیار مهم است، دارای مشکلاتی است، صادرکنندگان ما باید قبل از اینکه محصولات خود را صادر کنند، در جامعه هدف خود هزینه کنند، در نمایشگاه‌ها شرکت‌ کنند، تبلیغات داشته باشند و مورد پشتیبانی قرار گیرند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: نهادهای مردمی مانند اتحادیه‌ها، بنیه اینکه بتوانند این کار را انجام بدهند ندارند، صادرکنندگان ما باید قدری بر فناوری‌های روز مسلط شوند، اما به علت عدم این امکان در ابتدای کار می‌مانند.

لاریجانی افزود: در گذشته ما پولی را می‌گذاشتیم تا دولت به عنوان مشوق صادراتی پرداخت کند، اما هنگامی که دولت در پرداخت حقوق و دستمزد دچار مشکل می‌شد، این مبلغ را هزینه می‌کرد و چاره‌ای هم نداشت، بنابراین مشکل حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: در بودجه امسال، تبصره‌ای آمده است که از یکسری واردات تعرفه‌ای را به صورت اضافه دریافت می‌کنند که پول منابع وارداتی برای پشتیبانی از صادرات هزینه می‌شود و این از منابع دولتی نیست، بلکه یک منبع پایدار است و دولت نیز نمی‌تواند آن را جایی مصرف کند، بلکه پشتیبانی برای صادرات است؛ باید صادرکنندگان را کمک کنیم و باید این موضوع را باز کنیم تا همه بدانند، خیلی‌ها نمی‌دانند که چنین حمایت‌هایی وجود دارد و لازم است نکات اینچنینی را برجسته کرد تا افراد به سمت آن بروند.

رئیس قوه مقننه درباره طرح‌های عمرانی نیمه‌کاره‌، اظهار داشت: ۹۵ هزار طرح عمرانی نیمه‌کاره وجود دارد که ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آنها نیاز است، چند سال بود که گفته می‌شد این طرح‌ها باید واگذار شود، اما این موضوع محقق نشد، اکنون ساز و کار جدیدی نوشته شده و برای هر استان تعیین شده که چه طرح‌هایی باید واگذار شود.

لاریجانی با بیان اینکه برای این پروژه‌ها ردیف‌های بودجه‌ای تعیین شده است، تصریح کرد: به‌طور مثال، برای یک پروژه که ۵۰ میلیارد ردیف تعیین شده، ۵۰۰ میلیارد هزینه نیاز داریم، بنابراین مقرر شد تا ۵۰ میلیارد را برای یارانه تسهیلات بانکی بدهند و به جای اینکه تسهیلات با سود ۲۰ درصد دریافت کنند، تسهیلاتی با سود ۸ درصد بگیرند و ما ۵۰ میلیارد را بپردازیم تا بخش خصوصی این پروژه را تکمیل کند.

وی ادامه داد: این موضوعات باید برای مردم روشن شود و در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف باید مردم مطلع شوند تا در صورت تمایل برای این پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری کرده و یارانه دریافت کنند، اگر این روش اجرایی شود، مقدار زیادی از این پروژه‌ها توسط مردم تکمیل می‌شود و تسهیلات ارزان‌قیمت دریافت می‌کند که با تکمیل این پروژه‌ها تولید در کشور تکان می‌خورد و به‌طور طبیعی، بعد از تکمیل این پروژه‌ها، کارهای تولیدی نیز دچار جهش می‌شود که البته برای اطلاع‌رسانی به مردم باید این مسائل به‌طور مرتب بیان شده تا جا بیفتد، اگر رادیو و تلویزیون پای کار بیایند، مشکلات حل می‌شود.

رئیس مجلس گفت: در توسعه روستاها، مقام معظم رهبری کمک کردند تا از این وضع فعلی خارج شویم و مهاجرت‌های بلاوجه از روستاها صورت نگیرد که ریشه اصلی آن چرخه نامطلوب اقتصادی روستاها بود، مقام معظم رهبری اذن فرمودند تا برای توسعه روستاها از صندوق توسعه ملی ۱٫۵ میلیارد دلار با نرخ صفر درصد برداشت شد و پس از ترکیب با منابع بانکی مردم ۵۰ درصد سود تسهیلات بپردازند که با این تسهیلات می‌توانند در زمینه گردشگری، سیستم‌های گلخانه‌ای، معادن اطراف روستاها و کارخانه صنایع تکمیلی را ایجاد کرده تا جوانان در روستاها باقی مانده و علاوه بر کار کشاورزی، اقدامات تولیدی را انجام دهند.

لاریجانی افزود: بعضی از بخش‌ها که با آنها دیدار داشتم از این موضوع مطلع نبوده و گاهی فکر می‌کنند برای روستا نفعی ندارد. متمولینی که از روستاها به شهرها آمده‌اند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و برای روستایشان کاری انجام دهند که این اقدام برای روستاییان و تولیدکننده منافعی را به دنبال دارد، باید توجه داشت اگر این اقدامات در جامعه مطرح نشود و نفوذ نکند، حادثه‌ای رخ نمی‌دهد، این مسائل باید مستمراً مورد بحث و تکرار قرار گیرد تا کاملا فهم شود و اراده‌ها به این سمت منعطف گردد.

وی اظهار داشت: کارهای صداوسیما در بخش‌های خبری و تولیدی ارزشمند است و صحنه را به سمت تولید می برد؛ البته تا تولید راه نیفتد، مشکل کشور حل نمی‌شود، شما می‌توانید در این زمینه نقش داشته باشید و در کنار وظایف مهمی که دارید، می‌توانید صحنه کشور را به سوی مسائل مهم و واقعی ببرید.

رئیس مجلس گفت: بعضی از مشاجراتی که شاهد آن هستیم، جنبه وهمی دارد و خاصیتی برای دنیا و آخرت مردم ندارد؛ اما این مسائل اصلی به مصلحت کشور هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.