لاریجانی در دیدار صالحی‌امیری: باید به سمت کوچک کردن «وزارت ارشاد» حرکت کرد

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه توسعه بخش‌های مختلف هنری مانند سینما و تولید آثار هنری خوشحال‌کننده است، گفت: خوشبختانه وزارت ارشاد و مسئولان آن از فضیلت فرهنگی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه احتیاجی نیست در مسائل فرهنگی پر مناقشه حرکت کرد، اظهار کرد: کار فرهنگی بطیع است ولی اثرات ماندگار دارد، لذا باید با دقت و حوصله به موضوعات پیرامون این مهم پرداخت.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه مخاطبین وزارت ارشاد فرهیخته‌ترین افراد جامعه مانند اصحاب کتاب، مطبوعات و هنر هستند، افزود: بر این اساس باید در برخورد با فرهیختگان متناسب با شرایط و سطح فرهیختگی آنان برخورد شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد نباید تولیدات هنری را خودش انجام دهد، از این رو باید رویکرد مردمی داشته باشد، ادامه داد: امور فرهنگی، کار اداری نیست، اما متأسفانه در ساختار دیوان‌سالاری کشور انجام امور براساس انجام کارهای اداری رواج یافته است.

وی ضمن تأکید بر اینکه مردم باید کار فرهنگی را انجام دهند و در این میان باید بستر را برای آن‌ها فراهم کرد، گفت: به عنوان مثال زمانی که بحث راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مطرح شد، ایده بر همین مبنا بود که مردم خودشان امور را اداره کنند.

رئیس قوه‌مقننه اضافه کرد: باید تلاش شود بودجه کمک به بخش‌های مردمی اضافه شود و در این میان به سمت سیاستگذاری و هدایت کردن توسط افراد نخبه در وزارتخانه یا کوچک کردن وزارت ارشاد حرکت کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در بخش‌هایی از کشور سالن‌های سینما و غیره با زحمت زیاد توسط ارشاد ساخته می‌شود، گفت: این امر در حالی رخ می‌دهد که بخش خصوصی می‌تواند کمک حال باشد.

وی با اشاره به اینکه امروزه تحولات فرهنگی در دنیا اهمیت داشته و فضای مجازی نیز یکی از این تحولات است، تصریح کرد: فضای مجازی موجب هوشیاری سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شده و تأثیرات زیادی دارد.

رئیس مجلس افزود: باید واقعیت اثرگذاری فضای مجازی را بپذیریم و بیانگر این مهم بوده که ساختارهای گذشته نمی‌تواند خودش را به این عرصه تحمیل کند، لذا باید برایش فکری کرده و این عرصه را ساماندهی کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی دارای پایه فرهنگی است، گفت: کشورهایی که صاحب مبانی فکری هستند، عموما صاحب مکتب در حوزه‌های مختلف نیز می‌شوند و این مهم موضوعی است که رهبر انقلاب در زمان مسئولیت بنده در وزارت ارشاد طی نامه‌ای به آن اشاره کردند، لذا نباید از این نکته غافل شد.

وی افزود: اقداماتی که در عرصه فرهنگ و هنر انجام شده نشان می‌دهد که کارگردانان، موسیقیدانان و غیره این خط فکری را دنبال می‌کنند که منشأ در مکتب دارد ولی برای مکتب‌‌سازی نیاز به مسائل متافیزیکی و تدوین این امر دارد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد بلوغ پیدایش مکتب‌سازی در عرصه هنری به‌وجود آمده است و آثار هنری در سایه این موضوع قرار دارند، اظهار کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد باید با افراد صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف مانند سینما و غیره برای تحقق این امر گفت‌وگو کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه حوزه سینما تأثیرگذاری خاص و متفاوتی در جامعه دارد، افزود: اگر با کارگردانان و افراد صاحب‌نظر در این حوزه تعامل شود، این افراد ذهنشان درگیر شده و آن وقت شاهد تولید آثار خوب خواهیم بود.

وی ضمن بیان اینکه مؤسسات فرهنگی خوب گردش اقتصادی مناسب به همراه خواهند داشت، ادامه داد: اگر در این خصوص مؤسسات فرهنگی مشکلاتی دارند به دلیل عدم رعایت مناسبات اقتصاد فرهنگ است، لذا باید اقتصاد فرهنگ را برایشان تعریف کرد؛ برخی مؤسسات فرهنگی انتشاراتی که کارهای جانبی متعددی انجام داده و از گردش مالی خوبی برخوردار هستند.

رئیس قوه‌مقننه با بیان اینکه باید به ناشران نیز کمک مناسبی داده شود، تصریح کرد: متأسفانه موضوع یارانه تأثیر مناسبی در این خصوص نداشته است، زیرا همه مؤسسات نگاه به دریافت پول از دولت و مجلس دارند در صورتی که باید آداب اقتصادی را برای آن‌ها تعریف کرد تا خودشان مولد شوند.

لاریجانی با بیان اینکه افراد به دلیل زمین‌گیر نشدن به بخش فرهنگ و هنر رجوع نمی‌کنند، زیرا هم‌اکنون در این عرصه با پدیده زمین‌گیر شدن مواجه هستیم، گفت: به نظر می‌رسد باید برای تعریف چرخه اقتصادی مطلوب و ارائه مدل در این زمینه تیمی را تشکیل داد؛ افرادی که در بخش فرهنگ فعالیت می‌کنند ذهنشان فارغ از توسعه اقتصادی است و باید برایشان این مهم تعریف شود.

وی ضمن تأکید بر اینکه تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با رادیو و تلویزیون می‌تواند تأثیر سازنده‌ای داشته باشد، اظهار کرد: می‌توان بسیاری از فیلم‌های تولید شده را از طریق تلویزیون پخش کرد، بنابراین با ایجاد تفاهم، می‌توان امکان در نظر گرفتن مباحث اقتصادی را برای تولیدکنندگان فراهم کرد.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در عرصه کتاب اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: باید نظارت‌ها را به تناسب ناشران کمتر کرده و به سایه برد؛ به عبارتی لزومی ندارد برای هر چاپ کتابی اجازه گرفته شود، زیرا ناشران مطمئنی در این عرصه فعالیت می‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: توجه به این امر موجب تعالی بخشیدن به جامعه و احترام گذاشتن به ناشر خوش‌سابقه است و در این میان دیگر ناشران نیز تلاش می‌کنند تا به سطح بالایی در حفظ رعایت مقررات دست پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه حوزه مطبوعات با اقدامات خوبی مواجه شده است، تصریح کرد: برخی از مطبوعات فکر تولید کرده و خواندنی هستند، در حالیکه برخی دیگر صرفا ورق زدنشان کفایت می‌کند، از این رو در مقابل ارائه کمک‌ها فقط نباید به تیراژ توجه داشت، بلکه باید به زنده بودن مطبوعات نیز ارزش دهیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: باید دید مطبوعات چقدر به تعالی مخاطبان خود کمک می‌کند و زمینه رشد را به‌وجود می‌آورد.

همچنین رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوع‌اش نهادی حرفه‌ای بوده و جهت‌گیری سیاسی ندارد، گفت: این امر موجب می‌شود که یک مجموعه دارای پایداری، استمرار و بقای طولانی باشد.

وی با تأکید بر اینکه تنش‌های بیرونی موجب آسیب دیدن وزارت فرهنگ و ارشاد می‌شود، افزود: در این میان تلاش شده با اتخاذ سیاست ثبات و آرامش وارد هیچ مناقشه‌ای نشویم؛ مثلا در بحث کنسرت‌ها توافق شد که به مفهوم اجرای صحنه‌ای اشاره شود، لذا براساس آمارها تاکنون میزان اجرای صحنه‌ای طی سه ماه گذشته افزایش یافته و صرفا یک مورد آن لغو شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۳ درصد تولید و ترویج موسیقی در کشور بر عهده صداوسیماست و ۲۵ درصد توسط مؤسسات مجاز موسیقی تولید می‌شود، ادامه داد: در این بین ۲۱ درصد از موسیقی تولید شده مربوط به جوان‌هاست که در شبکه‌های اجتماعی دانلود می‌شود که فقط یک درصد موسیقی اجرای زنده و صحنه‌ای وجود دارد.

صالحی‌امیری با بیان اینکه رقم یک درصد معادل حدود ۱۰ هزار اجرای صحنه‌ای در سال است، افزود: در این بین کمتر از صد اجرای صحنه‌ای و زنده لغو می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه درباره موضوع کنسرت‌ها و لغو آن‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناخواسته وارد بازی دیگران شد، گفت: این عرصه بازی سیاسی بود که در زمین فرهنگ انجام شد.

وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه هم‌اکنون در تهران ۹۰ الی ۱۱۰ تئاتر اجرا می‌شود، افزود: ولی تاکنون به دلیل اینکه این عرصه از فرهنگ به عنوان یک مسئله اجتماعی عده‌ای قرار نگرفته و یا به صورت حرفه‌ای دنبال نشده، دچار مناقشه نشده است در حالی که اثربخشی آن از سایر عرصه‌های دیگر هم بیشتر است.

صالحی‌امیری با بیان اینکه در حوزه کتاب ۸۰ هزار مجوز ارائه شده که در یک سال کمتر از ۸۰ مورد آن با مسئله خاصی مواجه شده است، اظهار کرد: از میان ۸۰ گزارش ارائه شده در این خصوص دو مورد آن غیر قانونی بوده است.

وی گفت: در حوزه مطبوعات به دلیل اینکه نظام مطبوعاتی کشور حرفه‌ای شده است، با کمترین مشکل مواجه هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزه هنر را یکی از عرصه‌های مهم مورد مناقشه دانست و افزود: عمدتا مناقشات به‌وجود آمده در این عرصه به دلیل عدم شناخت و مطالعه صحیح است.

صالحی‌امیری ضمن اشاره به رشد کمی و کیفی در عرصه سینمایی کشور، افزود: خوشبختانه در این عرصه تولید دو برابر شده و فضای سینماها نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به بودجه پیش‌بینی شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خاطرنشان کرد: در تدوین بودجه نیازمند تحول هستیم تا بتوان نهادهای مردمی را تقویت کنیم.