نامه خطاب به رئیس جمهور محترم و رئیس شورای عالی امنیّت ملّی جناب آقای روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم

 #موضوع :یادآوری یک نامه ی بسیارمهم !

جناب آقای دکتر #حسن_روحانی؛ برای اینکه الزامات اجرای برجام مورد#غفلت قرارنگیرد!یک بار دیگر،نامه ی تاریخی #امام_خامنه_ای رهبرمعظم انقلاب به شرح ذیل یاد آوری میگردد:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
جناب آقای روحانی
رئیس جمهورمحترم و رئیس شورای عالی امنیّت ملّی
با سلام و تحیّت؛
اکنون که موافقت‌نامه‌ی موسوم به «برجام» پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیّت ملّی، سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است

 لازم میدانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندرکارانِ مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصتهای کافی برای رعایت و #حفظ_منافع_ملّی و مصالح عالیه‌ی کشور در اختیار داشته باشید.

 ۱) جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز #خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند.

اظهارات رئیس‌جمهورآمریکادر دو نامه به اینجانب مبنی براینکه قصد براندازیِ جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زودباطرف‌داری‌اش ازفتنه‌های داخلی وکمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی،خلاف واقع از آب درآمدوتهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتّی هسته‌ای –که میتواند به کیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود– پرده از نیّت واقعی سران آمریکا برداشت.

صاحب‌نظران سیاسی عالَم و افکار عمومی بسیاری از ملّتها، بوضوح تشخیص میدهند که عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیّت وهویّت جمهوری اسلامی ایران است که برخاسته از انقلاب اسلامی است.

ایستادگی بر مواضع بر حقّ #اسلامی در :

مخالفت بانظام سلطه و استکبار

ایستادگی در برابر زیاده طلبی ودست اندازی به ملتهای ضعیف

افشای حمایت آمریکااز دیکتاتوری های قرون وسطایی و سرکوب ملّتهای مستقل

دفاع بی وقفه از ملت فلسطین و گروه های مقاومت میهنی

 فریاد منطقی و دنیا پسندبر سر رژیم غاصب صهیونیست

قلمهای عمده ای را تشکیل می دهندکه دشمنی رژیم ایالات متحده ی آمریکا را بر ضدجمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب ناپذیر کرده است، و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی وپایدار خود،آنان را #مایوس کند ادامه خواهد داشت…..

چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریکا در مسئله‌ی #هسته‌ای و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است.

فریب‌کاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اوّلیّه‌ی آنان که با نیّت قبول مذاکره‌ی مستقیم از سوی ایران انجام میشد

با نقض عهدهای مکرّر آنان در طول مذاکرات دوساله و

همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و

 دیپلماسی زورگویانه‌ی آنان در رابطه با دولتها و

 مؤسّسات اروپاییِ دخیل در مذاکرات

همه نشان‌دهنده‌ی آن است که ورود #فریب‌کارانه‌ی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، نه با نیّت حل‌وفصل عادلانه، که با غرض پیشبرد هدفهای خصمانه‌ی خود درباره‌ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
بی‌شک حفظ #هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه‌ی دولت آمریکا و #ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی، از ورود زیانهای سنگین جلوگیری کند.

با این حال، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار #نقاط_ابهام و #ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق ولحظه‌به‌لحظه،‌میتواندبه #خسارتهای بزرگی برای حال وآینده‌ی کشورمنتهی شود.

 ۲) بندهای #نه‌گانه‌ی قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوّبه‌ی شورای عالی #امنیّت_ملّی، حاوی نکات مفید و مؤثّر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام میگردد:

اوّلاً: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف #لغوتحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است #تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از #تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن #اعلام_کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است.

در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلّی برداشته شده است.

هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.

ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، #نقض_برجام محسوب خواهد شد و #دولت موظّف است طبق بند۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و #فعّالیّتهای برجام را #متوقّف کند.

ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.
رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویّت سنگین آن، #تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد #قطعی و #مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.

خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌‌شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که #قراردادمطمئن در این باره همراه با #تضمین کافی منعقدشده باشد.معامله وتبادل مزبور، باید بتدریج ودر دفعات متعدد باشد

سادساً: مطابق #مصوّبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدّت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا #پانزده سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیّه و با دقّت در شورای عالی #امنیّت_ملّی بررسی شود.
این طرح بایدهرگونه نگرانی ناشی ازبرخی مطالب درضمائم برجام را برطرف کند.

سابعاً: سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای سامان‌دهی کند که در پایان دوره‌ی هشت‌ساله هیچ #کمبودفنّاوری برای ایجاد غنی‌سازیِ مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.

ثامناً: توجّه شود که در موارد #ابهام_سندبرجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد #قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.

تاسعاً: وجود پیچیدگی‌ها و ابهامها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب میکند که:

 یک هیئت #قوی و #آگاه و #هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.

با توجّه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی #امنیّت_ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود.

در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب ودیگر #مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به #مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام

رفع تحریمها هر چند از باب #رفع_ظلم و #احقاق حقوق ملّت ایران کار #لازمی است، لیکن

گشایش #اقتصادی و بهبود #معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد.

 امید است که مراقبت شود که این مقصود با #جدّیّت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملّی توجّه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمایید که

 وضعیّت پس از برداشته شدن #تحریمها، به واردات بی‌رویّه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدّاً #پرهیز شود.

توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.

#سیّدعلی_خامنه‌ای
۲۹ مهرماه ۹۴
جناب آقای #روحانی؛ ما می خواهیم شما دردنیا و آخرت « رو سفید» باشید.

اوامر #ولی_فقیه را جدی بگیرید !

ومن الله التوفیق وعلیه التکلان

مجمع رهروان امربه معروف ونهی ازمنکر ۱۳۹۸/۴/۲۵