آیت‌الله رئیسی در مراسم تنفیذ: پیام انتخابات ۲۸ خرداد تغییر وضع موجود بود

رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری گفت: انتخابات ۲۸ خرداد جلوه‌ای از مردم سالاری دینی بود.
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری که صبح امروز (سه‌شنبه ۱۲ مرداد) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و مسئولان کشوری و لشکری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: شرط ادب و احترام این بود که من دست مبارک رهبر معظم انقلاب را می‌بوسیدم لکن به‌دلیل شرایط موجود، این توفیق از من سلب شد؛ خداوند را برای نعمت‌های بی‌کرانش شاکرم و سر بر آستان ربوبی می‌سایم و شکر تمامی نعمت‌هایش به‌ویژه اعتماد مردم و رهبری معظم انقلاب را به‌جا می‌آورم.

وی افزود: خورشید تابناک مردم سالاری دینی از ۴۰ سال پیش با هدایت امام بزرگوار و عظیم‌الشأن و همت والای مردم بزرگ و وظیفه‌شناس در این سرزمین طلوع کرد و مدل حکمرانی نوینی به عالم عرضه شد. در این مدل حکمرانی امر دین در کنار دنیا، علم در کنار اخلاق، عدالت در کنار پیشرفت و عزت در کنار رفاه است تا عالمیان پیوند معنویت با زندگی انسان معاصر را بدانند و بدانند که دین می‌تواند در متن زندگی انسانِ معاصر حکومت کند و تمام شئون زندگی او را اداره کند.

رئیس‌جمهور گفت: در یک کلام، جمهوریت در کنار اسلامیت و استقلال در کنار آزادی درهم آمیخت و این آمیختگی برای جامعه اسلامی ما و برای دنیا مدل نوینی از حکمرانی را عرضه کرد. دولتمردان، مسئولان و مردم عزیز در این ۴۰ سال در جهت تحقق مردم سالاری دینی تلاش کرده‌اند و در این‌مدت آن‌جا که توجه به رهنمودهای امام و مقام معظم رهبری و سیاست‌های نظام اسلامی شد، حوزه‌ی پیشرفت و اقتدار بود و آن‌جا که به این موارد مهم بی‌توجهی و یا کم‌توجهی شد، آن‌جا حوزه مشکلات، کاستی‌ها و گله‌مندی‌های مردم بود.

رئیسی خاطر نشان کرد: از کسانی که تاکنون در این ۴۰ ساله خدمت کرده‌اند و در پیشرفت کشور نقش داشته‌اند صمیمانه سپاسگزار می‌باشم و ادای احترام می‌کنم. انتخابات ۲۸ خرداد جلوه‌ای از مردم سالاری دینی بود؛ مردم در این انتخابات علیرغم همه دشمنی‌های دشمنان، شرایط بهداشتی و وضعیت کرونایی و مشکلاتی که وجود داشت، حضورِ باشکوهی داشته و حماسه‌ای بزرگ خلق کردند؛ در کنار حماسه‌هایی که تاکنون خلق شده است.

وی ادامه داد: این حماسه دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار کرد و همه‌ی مردم در حماسه ۲۸ خرداد نقش داشتند و باید از همه اقشار ملت از همه گویش‌ها، اقوام و مذاهب و دست‌اندرکاران، به‌ویژه کسانی‌که مردم را به مشارکت و حضور در انتخبات دعوت کردند و خصوصا از رهبری معظم انقلاب تشکر می‌کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: حماسه ۲۸ خرداد پیام‌هایی داشت؛ پیام تحول‌خواهی، عدالت‌خواهی، مبارزه با فساد و مبارزه با فقر و تبعیض، اجرای سیاست‌های اعلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی، توجه به ارزش‌های والای انقلاب و پاسداری و پاسداشت از خون مطهر شهیدان و وصایای ارزشمند آن‌ها، ضرورت رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه بود. مردم این پیام‌ها را با رأی خود منتقل کردند و از دولت خواستند که این‌ها را تحقق بخشیده، عدالت را اجرا کند و به روابط ناسالم اداری و رانتخواری و هر ضدارزشی که هیچ تناسبی با انقلاب اسلامی ندارد، پایان بدهد.

رئیسی بیان کرد: پیام مردم در ۲۸ خرداد پیام تغییر وضع موجود بود و از دولت خواستند که شرایط و وضعیت اقتصادی و تورم بیش از ۴۴درصد و رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی را پایان دهد. بدهی‌های دولت از سال ۹۴، سه برابر شده‌ و علاوه بر این، علاج کردن وضعیت کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیاردی از مشکلاتی است که در زندگی مردم اثر گذاشته و ما امروز وضعیت و شرایط اقتصادی مردم را هم به‌دلیل دشمنی دشمنان و هم به‌دلیل کاستی‌ها و مشکلاتی که در درون داشتیم، وضعیت مناسبی نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی و فرهنگی، مسئله بیکاری و مسکن و دیگر مسائلی که امروز مردم نسبت به آن گله‌مند هستند و همه باید تغییر کند؛ آن‌چه که از همه بیشتر مشکل ایجاد کرده و علاوه بر اینکه آسیب دیدن سفره مردم و آسیب به کسب و کار مردم باید به آن اشاره کرد، آسیب دیدن اعتماد مردم است.

رئیس‌جمهور گفت: مردم دولتی را خواستند که این آسیب را جبران کند و اعتماد را به مردم بازگرداند و فاصله‌ی میان ملت و دولت را کاهش دهد، چرا که رابطه بین ملت و دولت برای همیشه می‌تواند بسیار گره‌گشا باشد؛ این تاکنون وجود داشته و از این پس هم باید باشد تا مشکلات حل شود و در مقابل دشمنی دشمنان ایستادگی و مقاومت شود.

رئیسی با بیان اینکه آن‌چه مردم از دولت جدید خواسته‌اند، تحول است، تصریح کرد: این تحول برای کشور اجتناب‌ناپذیر است و باید این تحول رخ بدهد، برنامه دولت برنامه تحول است. این تحول مستند به سند بسیار ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که سند ماندگار بیانیه گام دوم مستند اقدامات دولت خواهد بود. در این سند که رهبری فرزانه انقلاب اسلامی بسیار حکیمانه نوشته‌اند هم وضع موجود و هم وضع مطلوب به خوبی ترسیم شده‌ و ما باید وضع موجود و مطلوب را دقیق ببینیم و فاصله وضع موجود با مطلوب را کمتر و کمتر کنیم و بتوانیم به وضعیتی برسیم که امروز مورد انتظار مردم یعنی تحقق فرازهای بلند بیانیه گام دوم است.

وی عنوان کرد: در این تحول ضروری لازم است که همه فرهیختگان، اندیشمندان، مسئولان، دغدغه‌مندان و عزیزان نقش‌آفرینی و همه‌ی مردم مشارکت کنند و به میدان بیایند و این کار شدنی است؛ ما حتما به‌دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه خواهیم بود اما حتما سفره مردم و اقتصاد را شرطی نخواهیم کرد و به اراده بیگانگان گره نخواهیم زد، حتما مسائل پیش روی دولت را دنبال می‌کنیم.

رئیسی تصریح کرد: برخی مسائل که دولت از امروز با آن مواجه است، عبارتند از کسری بودجه، بازار سرمایه و ثبات در آن و مسئله بورس، مسئله مهم کنترل تورم و گرانی‌ها، مسئله کرونا که امروز موجب نگرانی مردم عزیز ماست، آب و برق و بسیاری از نیازمندی‌های مردم. من به دولتمردان دولت دوازدهم «خسته نباشید» می‌گویم اما کارهای بسیاری از امروز پیش پای دولت است.

وی ادامه داد: ما یک برنامه‌ی آنیِ کوتاه‌مدت با نگاه به مسائل پیش‌ِرو که دولت با آن‌ها مواجه است، تدوین کرده‌ایم و مسائل را شناسایی کرده‌ایم و به مردم اطمینان می‌دهیم که مسائل شناسایی شده و کار با قوت دنبال می‌شود.

رئیس‌جمهور بیان کرد: یک برنامه تحولی ۴ ساله برای کشور تدوین کرده‌ایم که بزودی در اختیار همان قرار خواهد گرفت که زمینه و بستر برای اجرای برنامه هفتم توسعه کشور خواهد بود.

رئیسی گفت: امید داریم که در این برنامه تحولیِ ۴ ساله، تمامی دغدغه‌مندان بدون نگاه به خط و گروه‌های سیاسی و همه فرهیختگان و دلسوزان نقش‌آفرینی کنند و ما از اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم و یقین داریم با مشکلاتی که پیش روست، راه برای برون‌رفت از مشکلات وجود دارد و اراده محکمی برای رفع مشکلات وجود دارد و ملت، جوانان و نیروی انسانی کارآمد داریم. وضعیت را متحول خواهیم کرد و امیدواریم با نگاه صاحب‌نظران و فرهیختگان شرایط به نفع مردم و ارزش‌های انقلاب و آن‌چه مورد توقع مقام معظم رهبری، مردم، خانواده‌های عزیز شهیدان و ایثارگران است، تغییر کند.

وی بیان کرد: پروردگارا تو خوب می‌دانی که حضور من در این عرصه به‌عنوان یک طلبه‌ی خدمتگزار با چه انگیزه‌ای صورت گرفت و اگر نبود خدمت به مردم و ایجاد گشایش و اجرای عدالت، حضوری در این عرصه برای بنده معنا نداشت اما افتخار می‌کنم در این عرصه یک خدمتگزار کوچکی برای مردم باشم. خدایا تو خوب می‌دانی و از آشکار و نهان آگاهی و نیت و انگیزه ما را می‌دانی؛ ما را در این عرصه مدد کن.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خدایا به برکت این ایام و عید سعید غدیر و برکت نزول آیه ولایت، آن‌چه امیرالمومنین(ع) و پیامبر گرامی اسلام(ص) در روز غدیر درباره صفات دولتمردان به مردم آموختند و صفاتی که امیرالمومنین در نامه معروف‌شان به مالک اشتر فرمودند که یک سند قطعی برای صفات همه دولتمردان است، تمامی مسئولان و کسانی که به مردم خدمت می‌کنند را از آن صفات متنعّم بگردان. خداوندا دستان یاری‌گر ائمه هدی(ع) به‌ویژه امام عصر(عج) را به یاری ما بفرست و گره‌ها را به‌دست مبارک حضرت ولی‌عصر(عج) باز کن و به ما اخلاص در عمل مرحمت کن.