رئیسی: اقدامات عملی و تشویقی برای توسعه صادرات پیگیری شود

رئیس‌جمهور گفت: اقدامات عملی و تشویقی برای توسعه صادرات و بازگردانی ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیگیری شود.
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اتخاذ سازوکارهای مناسب و عملی برای توسعه و رونق صادرات غیرنفتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید با اتخاذ سیاست‌ها و اقدامات عملی و تشویقی روند توسعه صادرات غیرنفتی و بازگردانی ارز ناشی از صادارت به چرخه اقتصادی کشور پیگیری شود.

وی با اشاره به لزوم اتخاذ راهکارهای مناسب برای رفع موانع موجود در مسیر فعالیت صادرکنندگان و تسهیل فعالیت آنان گفت: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کرد که با حذف موانع و دشواری‌های فعالیت صادرکنندگان، انگیزه‌های لازم برای توسعه صادرات تقویت شود.

رئیس‌جمهور بر شناسایی و برطرف کردن موانع موجود در رفع تعهدات ارزی را تأکید کرد و اظهار داشت: انجام اقدامات قضایی برای رفع تعهدات ارزی به‌عنوان آخرین راهکار است و تا جایی که امکان دارد باید از سازوکار غیرقهری استفاده کرد.

رئیسی تصریح کرد: برای کسانی که نسبت به رفع تعهدات خود اقدام نکرده‌اند به‌جای معرفی به دادگاه باید از موارد جایگزین استفاده کرد، مگر در مواردی که تخلف آشکاری انجام شده باشد.

وی نظارت و اخذ تضامین معتبر را به‌عنوان یکی از راهکارهای الزام به اجرای تعهدات ارزی مورد اشاره قرار داد و گفت: می‌توان با راه‌اندازی سامانه‌ای، به‌طور دقیق نظارت‌های لازم را در این راستا انجام داد و کنار آن با اخذ ضمانت‌های جدی و موثق،‌ صادرکننده را بدون نیاز به استفاده از پیگیری‌های قضایی، ملزم به رفع تعهدات کرد.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه “متأسفانه بعضاً اعتبارسنجی دقیق و اخذ وثیقه معتبر در بانک‌ها انجام نمی‌شود”،‌ گفت: اعتبارسنجی دقیق و اخذ تضامین متناسب با تعهدات، می‌تواند به‌عنوان سازوکار و راهکاری مناسب برای انجام تعهدات ارزی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این جلسه، بانک مرکزی گزارشی از عملکرد حوزه صادرات و میزان رفع تعهدات ارزی و اقدامات انجام‌شده در این راستا ارائه کرد.